rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
« strona główna

Na długo przed wyrokiem Sądu Rzeczypospolitej Polskiej, bo już dnia 26 marca 2011 roku w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się prapremiera sztuki Artura Pałygi pt." Bitwa o Nangar Khel" w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego.

Po tym spektaklu powiedziałem jednemu z aktorów, że znieważają honor żołnierza polskiego.


Najbardziej zbulwersował mnie fakt, że po prapremierze sztuki obfitującej w drastyczne sceny, przedstawiające śmierć, groby i nawet duchy zmarłych, urządzono jakby nigdy nic... poczęstunek z kanapkami i slodkościami dla zaproszonych ważniaków i oficjeli.

Osobiście po takim spektaklu, nawet już w domu nie byłem w stanie tamtego wieczoru czegokolwiek przełknąć.

Sama koncepcja sztuki jest przewrotna, bo sugeruje, wykonanie przez adeptów rekonstrukcji wojennych z „Operacji Południe" próby odtworzenia tego co działo sie w Nangar Khel.

Jest to pierwsze przekłamanie i manipulacja reżyserska, bo jak wykazał Sąd Rzeczypospolitej, nawet Prokuratura nie zdołała tam na miejscu w Afganistanie dokonać rekonstrukcji prawdziwych wydarzeń, a nawet wizji lokalnej z udziałem wszystkich oskarżonych i świadków.

Następną manipulacją są imiona postaci sztuki, czyli oskarżonych żolnierzy:

Bolek, Lolek i Pampalini.

Prawdopodobnie autor sztuki chciał podciągnąć swoją popularność, poprzez wplątanie słynnych z filmów rysunkowych Bolka i Lolka w wojnę w Afganistanie.

Cała sztuka jest nie tylko wielkim oskarżeniem polskich komandosów o świadome dokonanie zbrodni w Nangar Khel, ale dialogi w wielu miejscach znieważają Wojsko Polskie !

Autor wraz z reżyserem zabawili się równocześnie w sędziów i prokuratorów zanim prawdziwy Sąd wydał wyrok!

Aby wzmocnić efekt oskarżenia, dodatkowo udzielono głosu duchom tragicznie zmarłych Afgańczyków, jednak nie udzielono na tym samym spektaklu głosu duchom poległych w Afganistanie Polaków.

Mimo, że prapremiera sztuki odbyła się w marcu 2011 roku, gdy wiadomo było już o śmierci ponad 20 polskich żolnierzy w Afganistanie, to autor sztuki wspomniał tylko o jednym poległym komandosie.

Celem mojego felietonu nie jest orzekać o tym, co faktycznie działo się w Nangar Khel w czasie, gdy zginęły tam niewinne kobiety i dzieci, ale jeżeli ktoś wystawia sztukę, która sugeruje w sposób niedwuznaczny o winie, zanim zapadł wyrok niezawisłego Sądu, to po wyroku uniewinniającym powinien przeprosić oskarżonych !

Dlatego apeluję do :

Artura Pałygi i Łukasza Witta-Michałowskiego o publiczne przeproszenie nie tylko oskarżonych, ale również wszystkich żołnierzy 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego w Bielsku-Białej za sugestie i nieuprawnione oskarżenia polskich żolnierzy zawarte w sztuce „Bitwa o Nangar Khel".

Natomiast rząd Polski powinien jaknajszybciej wycofać Wojsko Polskie z Afganistanu, bo ta wojna nie jest potrzebna ani Polsce ani Afganistanowi !

Prawdziwą winę za śmierć niewinnych ludziu w Nangar Khel i śmierć już ponad 50 polskich żolnierzy na tzw. „misjach pokojowych" ponoszą politycy, którzy wysyłają Wojsko Polskie w odległego kraje, za nasze podatki i dla obcych interesów mocarstwowych.

Rajmund Pollak

2011-06-03 | Dodaj komentarz
arturpalyga
2011-06-03 09:47:08
Mam taki pomysł, żeby w naszym imieniu przeprosił "Osa", komandos z Nangar Khel, który w tym występuje. Co Pan na to?
Rajmund Pollak
2011-06-03 14:55:52
@ Artur Pałyga Czy ten właśnie komandos napisał lub dyktował dialogi do "Bitwy o Nangar khel"?? Czy mam rozumieć, że Pan Artur Pałyga nie był samodzielnym twórcą, lecz współautorem tej sztuki jest Pan chorąży "Osa"? Proszę szczerze odpowiedzieć na te pytania, bo to jest niezwykle istotna sprawa zarówno dla Osiemnastego Batalionu -Desantowo-Szturmowego jak i dla wyjaśnienia kto był faktycznym autorem dialogów między polskimi żołnierzami, przedstawionych na małej scenie Teatru Polskiego w marcu 2011 roku !
arturpalyga
2011-06-03 18:21:59
"Osa", "Bolec" bronią tej sztuki. Podobnie dowództwo batalionu oraz generałowie zaangażowani w obronę żołnierzy. Więc wspólnie powinniśmy przeprosić Pana Panie Rajmundzie, gdyż jest Pan jedynym, o którym wiem, który się przeprosin za tę sztukę domaga. Oczywiście żartuję, nie zamierzam chłopaków, ani tym bardziej dowództwa stawiać przed Panem na baczność. Nie ma takiego powodu.
arturpalyga
2011-06-03 21:29:54
Ale oczywiście pełną odpowiedzialność za tekst ponoszę ja, autor. To mnie powinien Pan pozwać i miło mi będzie sądzić się z Panem. Pozdrawiam!
Rajmund Pollak
2011-06-04 06:24:14
@ Artur Pałyga Ponoszą Pana emocje, natomiast nie odpowiedział Pan na moje zasadnicze pytanie : czy współautorem dialogów jest chorąży "Osa" ? Jeżeli korzystał Pan z jego podpowiedzi, odnośnie zamieszczonych w tekście dialogów, to powinien Pan wymienić nazwisko tego komandosa jako współautora sztuki ! Tak stanowi ustawa "Prawo autorskie". Panie Arturze, wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie i nie potrzeba powoływać się aż na generałów jak Pan to uczynił w swoim komentarzu. Ja zapytałem Pana, a nie generałów. Pozdrawiam
arturpalyga
2011-06-04 22:05:11
Ależ odpowiedziałem Panu! Autorem jestem ja. Proszę się nie kłopotać o prawa autorskie i podział wpływów, zaprawdę nie powinien to być Pana problem. O moje emocje również może Pan być spokojny. Ta Pańska obraźliwa notka jest jakimś barwnym urozmaiceniem. Sztuka żyje również dzięki takim opiniom.
Rajmund Pollak
2011-06-05 13:40:22
@ Artur Pałyga . Pana komentarze są coraz bardziej urozmaicone! Dlaczego napiisał Pan :..." Proszę się nie kłopotać o prawa autorskie i podział wpływów, zaprawdę nie powinien to być Pana problem." ?..... Czyżby sztuka została napisana głównie dla celów komercyjnych "wpływów" ? Uprzejmie zwracam się o jednoznaczne wyjaśnienie, czy konstrukcja dialogów między polskimi żolnierzami "Bitwy o Nangar khel" była autentyczna, czy tylko chodziło o wywołanie kontrowersji, które przyciągać będą na spektakle jaknajwięcej widzów?
arturpalyga
2011-06-06 11:14:40
Dziękuję za miłe słowa! A jeśli powiem, proszę się nie kłopotać o kieszonkowe mojego dziecka, to będzie dla Pana znaczyło, że mamy z dzieckiem spółkę handlową? Oczywiście, że "Nangar" nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, obliczonym na jak masową publiczność i oczywiście Pan może twierdzić, że jest i się nie dogadamy. Niestety nie domyślam się, co Pan rozumie przez autentyczność w sztuce teatralnej. Dialogi są napisane przeze mnie, w ostatniej części tworzone były na podstawie rozmów z oskarżonymi żołnierzami. Końcowe monologi są improwizowane. Kłaniam się!
Rajmund Pollak
2011-06-06 14:27:27
@ Artur Pałyga / Znowu Pan przesadza! Dlaczego Pan wmieszał własne dziecko do tematyki autorstwa dialogów sztuki o wojnie ? Szuka Pan tematów zastępczych, zamiast konkretnie odpowiadać na konkretnie zadane pytania. Panie Arturze, jako były dziennikarz pewno Pan wie, że odpowiedź wymijająca, niejednokrotnie jest wyrazem dwuznaczności, a czasem tworzy zupełnie niepotrzebne niedomówienia. Ja do Pana się zwracam jako do autora sztuki pt. "Bitwa o Nangar khel", a nie jak dziennikarze do polityków, natomiast jako obywatel R.P. mam prawo do własnego zdania. pozdrawiam
arturpalyga
2011-06-06 19:45:46
Ta sztuka to też moje dziecko.
If
2011-06-08 22:38:07
tia....zabić wolność słowa, zabić sztukę, zabić koncepcję, zabić indywidualność, tia...uciszyć wszystkich, którzy mają inne spojrzenie..

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 517382
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Po wyroku Sądu R.P., Artur Pałyga powinien przeprosić za sztukę: "Bitwa o Nangar Khel"!, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała